uprawniony i zobowiązany do prowadzenia działalności zawodowej na podstawie przepisów prawa i standardów zawodowych. ma prawo do określenia wartości nieruchomości, a także maszyn i urządzeń trwale związanych z nieruchomością, a w szczególności: dotyczy to wszystkich rodzajów nieruchomości i ich części składowych, bez względu na rodzaj, położenie i przeznaczenie, a także bez względu na podmiot własności. Oprócz wyceny nieruchomości stanowiących przedmiot prawa własności albo prawa użytkowania wieczystego, rzeczoznawca ma prawo do określania innych praw do nieruchomości, w tym ograniczonych praw rzeczowych i praw zobowiązaniowych. Rzeczoznawca majątkowy określa wartość szkód lub nakładów dotyczących nieruchomości, a także ich części składowych. Wycena nieruchomości sporządzana jest w formie operatu szacunkowego ? forma pisemna. W wyniku wyceny nieruchomości rzeczoznawca określa: Wartość rynkową nieruchomości, Wartość odtworzeniowa nieruchomości, Propozycję bankowo-hipoteczną wartości nieruchomości, Wartość katastralną nieruchomości. W wyniku wyceny określeniu może podlegać także: Wartość dla indywidualnych potrzeb inwestora, Koszt odtworzenia obiektów budowlanych. Koszt odtworzenia drzewostanów leśnych lub zadrzewień, plantacji kultur wieloletnich, a także zasiewów i upraw. Wybór właściwego podejścia, oraz metody i techniki wyceny z uwzględnieniem zasad wynikających z ustawy o gospodarce nieruchomościami należy wyłącznie do rzeczoznawcy majątkowego, chyba że wynika on wyraźnie z przepisów prawa.Rzeczoznawca majątkowy może żądać od właściwych organów i sądów udostępnienia mu danych jakie zostały wymienione w ustawie o gospodarce nieruchomościami, niezbędnych do prawidłowego wykonania jego zawodu.
Rzeczoznawca ma prawo do sporządzania wpisów i wyrysów z danych i dokumentów, a także poświadczania tych dokumentów dla potrzeb wyceny. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rzeczoznawca_maj%C4%85tkowy
Mogą oni pracować w państwowych instytucjach oraz prowadzić własną działalność polegającą na wycenie nieruchomości.
Zdarza się, że zleceniodawcą wyceny nieruchomości staje się ośrodek gminny czy wydział dróg państwowych.
Udział w nieruchomości wspólnej ? wyrażona ułamkiem lub procentem wielkość udziału we współwłasności nieruchomości wspólnej, określona dla każdego samodzielnego lokalu położonego na danej nieruchomości gruntowej bądź budynkowej.