Od kilkunastu lat różnica między dentystą, a stomatologiem nie występuje, obecnie po ukończeniu odpowiednich studiów otrzymuje się dyplom lekarza dentysty.
Ostatnie zęby, znajdujące najbardziej z tyłu są tak zwanymi zębami mądrości.
Nazywa się je tak, dlatego że pojawiają się dopiero po osiągnięciu dojrzałości u człowieka.
Czas ich rośnięcia jest różny, mogą się pojawić przed dwudziestką, jak i po.
Ich rośnięcie jest związane z bólem. Część ludzi decyduje się na usunięcie ósemek, albo z konieczności, albo uważając je za zęby zbędne. Z tego względu, że są z tyłu szczęki ciężko jest o nie właściwie dbać. Czasem nawet stomatolodzy sami rekomendują pacjentowi usunięcie ósemek, dlatego że mogłyby zniweczyć efekt leczenia ortodontycznego, kiedy mają mało miejsca na rośnięcie w szczęce.Usuwanie ósemek nie jest jednak koniecznie, jeśli w niczym nie przeszkadzają nie trzeba się ich pozbywać.
Wraz z zębiną uznawana jest za wspólną jednostkę strukturalno-funkcjonalną, tzw.endodontium. Osobny artykuł: Zęby stałe. Tętniczki wnikające do miazgi dzielą się dalej na naczynia przedwłosowate a następnie na naczynia włosowate. Tworzą one splot w okolicy odontoblastów. W miazdze pomiędzy naczyniami znajdują się anastomozy (tętniczo-tętnicze, tętniczo-żylne i żylno-żylne) mające znaczenie dla utrzymania równomiernego odżywienia tkanki, w przypadku gdy dojdzie do zaczopowania jednego z głównych naczyń. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka.