Zniszczona struktura zęba nie regeneruje się, jednak leczenie może powstrzymać postępującą próchnicę.
Całkowite zaniedbanie leczenia próchnicy może doprowadzić do rozwinięcia się zgorzeli (stanu gnilnego rozkładu miazgi zęba) bądź całkowitej destrukcji tkanek korony zęba, co skutkuje koniecznością jego usunięcia bądź leczenia protetycznego. Dostępna jest już nowoczesna metoda leczenia próchnicy ozonem, polegająca na bezpośrednim kontakcie zaatakowanego zęba z ozonem.
Dzięki temu tkanka zęba remineralizuje się, jednak tylko w przypadku niewielkich ubytków.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%B3chnica_z%C4%99b%C3%B3wW celu maksymalnego ograniczenia wystąpienia bólów zębów na tle zmian w obrębie tkanki twardej i stanów chorobowych miazgi należy: dbać o higienę jamy ustnej: przynajmniej 2 razy dziennie szczotkować zęby pastą zawierającą fluor; delikatnie szczotkować dziąsła i język; przestrzenie międzyzębowe czyścić nicią dentystyczną; stosować płyn do higieny jamy ustnej; ograniczyć spożycie produktów zawierających cukier; stosować dietę bogatą w wapń; spożywać duże ilości wody w celu wspomagania procesu produkcji śliny; regularnie kontrolować stan uzębienia u dentysty: raz na 12-24 miesiące ? osoby bez problemów z zębami i jamą ustną; co 6 miesięcy ? dzieci (w celu szybszego wykrycia ewentualnych zmian); przeprowadzać czyszczenie uzębienia w gabinecie stomatologicznym; w razie potrzeby stosować zalecone przez lekarza kuracje fluoryzacyjne. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C3%B3le_z%C4%99b%C3%B3w#Profilaktyka
Dlatego wiele osób stara się doskonale dbać o zęby i zapobiegać sytuacji, w której będą musieli korzystać z bardziej skomplikowanych zabiegów kosmetycznych.
.