Work-life balance - koncepcja zarządzania czasem, stawiająca za cel odnalezienie równowagi pomiędzy "pracą" (kariera i ambicja) a życiem prywatnym (zdrowie, rozrywka, rodzina, duchowość). Idea work-life balance powstała na przełomie lat 70.
Szczególnego znaczenia nabiera klin podatkowy na rynku pracy w odniesieniu do wynagrodzeń pracowników i kosztów zatrudnienia dla przedsiębiorców.
Wprowadzenie podatku w wysokości t wbija klin podatkowy między popytem na pracę i podażą pracy.
Prowadzi to do obniżenia płacy dla pracownika i wzrostu kosztów pracy dla pracodawcy.
Ponieważ elastyczność cenowa popytu na pracę jest trzykrotnie większa od elastyczności cenowej podaży pracy, to obniżenie płacy pracownika jest trzykrotnie większe od wzrostu kosztów pracodawcy. Osiągnięta ostateczna wysokość płacy, W', jest rezultatem negocjacji. Klin podatkowy jest różnicą między całkowitym kosztem zatrudnienia pracownika zatrudnionego na pełny etat, a wynagrodzeniem ?na rękę?, jakie ten pracownik otrzymuje. Inaczej mówiąc, klin podatkowy jest sumą danin płaconych przez pracownika i pracodawcę z tytułu umowy o pracę. Wskaźnik ten pokazuje opodatkowanie pracy w Polsce. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Klin_podatkowyIstnieją trzy podstawowe grupy czynników wpływających na wydajność pracy: Kapitał fizyczny ? budynki, maszyny oraz inne środki produkcji.Jego zwiększenie odbywa się przede wszystkim dzięki wydatkom inwestycyjnym. Cechą charakterystyczną kapitału fizycznego jest malejąca produktywność krańcowa tj. od pewnego poziomu dalsze jego zwiększanie przy pozostałych czynnikach niezmienionych będzie oznaczało coraz mniejszy wzrost wydajności pracy; Kapitał ludzki ? wykształcenie, wiedza, umiejętności i kompetencje ludzi niezbędne do wykonywania danej pracy.
Obydwa te czynniki są bowiem pozytywnie skorelowane z przepływem wiedzy i technologii. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wydajno%C5%9B%C4%87_pracy.