Bóle zębów ? subiektywnie nieprzyjemne czuciowo-emocjonalne odczucie sprawiające dyskomfort w okolicach szczęki i twarzy (ból odbierany przez nerw trójdzielny), występujące w różnym natężeniu i w odpowiedzi na szereg czynników bólogennych.Bóle zębów wywoływane są przez różne bodźce bólowe ? mechaniczne, termiczne lub patofizjologiczny ? które uaktywniają receptory bólowe (nocyceptory) na zakończeniach nerwowych, a te wysyłają impulsy bólowe do mózgu odbierane przez organizm jako niemiłe odczucie w miejscu będącym ośrodkiem bólu.
Najczęściej pojawia się on wskutek zapalenia miazgi zęba, której unerwienie jest bardzo bogate, a pobudzanie zakończeń czuciowych miazgi to główne źródło bólu zębów.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C3%B3le_z%C4%99b%C3%B3w
Natomiast młodzi dentyści podczas leczenia zębów w u swoich pacjentów wykorzystują najbardziej nowoczesne metody leczenia i posiadają już nieco inne standardy leczenia.
Leczenie kanałowe jest zawsze leczeniem warunkowym i nigdy nie ma 100% pewności, że się powiedzie.
Ze względu jednak na fakt, iż jest to często jedyna metoda uchronienia zęba przed usunięciem, warto podjąć ryzyko. Powikłania mogą wystąpić zarówno podczas leczenia, jak i jakiś czas po jego przeprowadzeniu.
Do tych występujących w trakcie leczenia zaliczamy: brak możliwości opracowania kanału w całości ze względu na zmniejszenie jego światła wskutek zwapnienia perforację (przedziurawienia) ściany kanału złamanie narzędzia w kanale podczas jego opracowywania lub wypełniania ukruszenie korony zęba wystąpienie dolegliwości bólowych, obrzęku, a nawet ropnia przepchnięcie materiału wypełniającego kanał poza wierzchołek korzenia, co może powodować przejściowe dolegliwości bólowe przepchnięcie płynu do płukania kanałów poza wierzchołek zęba, co może wymagać leczenia za pomocą antybiotyku. Powikłaniami mogącymi pojawić się nawet jakiś czas po wypełnieniu kanałów są: dolegliwości bólowe spowodowane na przykład materiałem przepchniętym do wnętrza zatoki szczękowej brak zagojenia się zmian okołowierzchołkowych. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Leczenie_kana%C5%82owe#Powik.C5.82ania.