Oczywiście sprawa nie tyczy się tylko mydeł; żele pod prysznic, szampony.
Wszystko to warto przejrzeć i przeczytać skład- jeżeli tylko jakaś substancja nas zaniepokoi można przeszukać Internet w poszukiwaniu wiedzy na temat danego składnika.Mianem alergii skórnej określa się reakcje uczuleniowe skóry, które są wynikiem kontaktu organizmu z metalami, związkami chemicznymi, substancjami roślinnymi lub żywnością.
Alergia skórna u dziecka ma najczęściej postać pokrzywki, atopowego zapalenia skóry (AZS) lub kontaktowego zapalenia skóry.
Typowym objawem reakcji uczuleniowej skóry są zmiany skórne wywołujące świąd. Drapanie skóry przez dziecko może powodować kolejne infekcje skórne. Do wystąpienia alergii skórnej może przyczyniać się wiele czynników. W przypadku pokrzywki alergicznej kluczową rolę odgrywa kontakt z alergenem, a także: zadrapanie skóry, jej ucisk, niska temperatura, podwyższenie temperatury ciała i nadmierne wydzielanie potu przez organizm, promieniowanie UV, stres, niektóre produkty spożywcze i leki, dodatki do żywności, alkohol oraz kontakt z wodą. Objawy atopowego zapalenia skóry pojawiają się w związku z alergenami białkowymi.Schorzenie zaczyna rozwijać się zwykle w okresie niemowlęcym (od 2 do 3 miesiąca życia dziecka) i ustępuje wraz z upływem czasu.
Po zniknięciu objawów AZS skóra dziecka może być sucha i podatna na podrażnienia.Istnieje również ryzyko przejścia atopowego zapalenia skóry w inne schorzenie alergiczne (np.
astmę oskrzelową). U dzieci zmagających się z kontaktowym zapaleniem skóry (tzw.Źródło: https://parenting.pl/portal/alergia-skorna-u-dzieci