Ekologicznie i oszczędnie - POS

nia, bo ma unikalne właściwości. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak woda jest ważna, jednak czy nie zapominamy o tym w naszym codziennym życiu? W naszym kraju jest deficyt wody. Z powodu osuszania bagien, wycinania lasów, nic je

Dodane: 28-09-2016 11:28
Ekologicznie i oszczędnie - POS

Polski problem - deficyt wody

Woda - najistotniejsza rzecz na świecie. Bez wody nie byłoby życia na Ziemi. Z punktu widzenia biochemicznego jest bardzo interesującym obiektem badania, bo ma unikalne właściwości. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak woda jest ważna, jednak czy nie zapominamy o tym w naszym codziennym życiu?

W naszym kraju jest deficyt wody. Z powodu osuszania bagien, wycinania lasów, nic jej nie zatrzymuje. Stan jest katastrofalny - nasze wodne zasoby są bardzo niskie i porównywalne z zasobami Egiptu.


Jak mieć piękny trawnik?

Przed przejściem do właściwego rozplanowania ogrodu, warto się zastanowić nad podstawą - czyli trawnikiem.

Nie zwracając uwagi na kwestie dotyczące gatunków trawy ( a jest tego trochę), zasadniczo należy podjąć decyzję - trawa z rolki, czy tradycyjnie wysiana? Wbrew pozorom nie jest łatwo podjąć decyzję. Prawdopodobnie najwięcej zależy od tego, czy jesteśmy wystarczająco cierpliwi, by poczekać na to, aż rośliny wykiełkują z nasion, czy też chcemy od razu cieszyć się gotowym trawnikiem. kolejną bardzo ważną sprawą jest koszt - darń jest dość dużym wydatkiem, ponieważ wiąże się nie tylko z kosztem wynikającym z zakupu rolek - mają one charakterystyczne wymagania i zanim zostaną rozwinięte, trzeba odpowiednio przygotować podłoże, używając odpowiednio dostosowanych nawozów. Jest to bardzo pracochłonne, dlatego firmy ogrodnicze mają taką usługę w swoim cenniku wyszczególnioną osobno. Jeżeli liczymy na to, że przy zakupie trawy z rolki, ktoś ją nam gratis "zainstaluje", to możemy się przeliczyć. Przy ustalaniu budżetu na ogród, warto wziąć takie rzeczy pod uwagę.


Woda ze studni, czy z wodociągu - co się opłaca?

Woda z wodociągów często kosztuje krocie, a w wielu miejscach tych wodociągów po prostu nie ma. Czy wyjdzie korzystniej zrobić studnie i używać takiej wody? Cóż - dobre pytanie.

Wywiercenie studni głębinowej to duży wydatek, wymaga także załatwienia pozwolenia na budowę. Jest dość sporo formalności do załatwienia. Jednak czy studnia głębinowa to jedyna opcja? Może wystarczy tradycyjna? Cóż\Hm, do celów higienicznych/gospodarczych może wystarczyć. Jednak picie takiej wody niesie ze sobą duże ryzyko - trzeba wykonać badanie takiej wody, można ją również uzdatniać.

Ogólnie, woda ze studni to czasami jedyny sposób. Wywiercenie studni kosztuje, jednak nie musimy płacić rachunków. Nie zapominajmy, że trzeba także taką wodę ogrzać. Do wyboru mamy parę opcji - gazowe ogrzewacze (lub piec dwu-funkcyjny, który równocześnie ogrzewa nasz dom), lub elektryczne. Z zasilanych prądem możemy wybrać bojler, lub ogrzewacz przepływowy. Oba urządzenia mają wady i zalety. Ogrzewać można też z C.O - płaszczem wodnym pieca, lub kominka. Dobrze jest poznać wady i zalety wszystkich rozwiązać, zanim jakieś wybierzemy.© 2019 http://polinfor.jchost02.pl/